Henkilö palveli väliaikaisessa toimiupseerin toimessa neljä vuotta. Tämän jälkeen hänet komennettiin MPO:n. MPO:ssa hän palveli kolme kuukautta ja lopetti opinnot. Henkilö erosi Pv:n palveluksesta.
Onko tämä henkilö evp vai res ?
Vastaus
Yleinen palvelusohjesääntö 2017 kertoo seuraavaa:
"36. Vakinaisesta tai määräaikaisesta palveluksesta eronneen sotilaan sotilas- ja palvelusarvojen jäljessä käytetään lyhennettä evp (eronnut vakinaisesta palveluksesta). Evp-lyhenteen käyttöoikeus edellyttää, että sotilas on ollut nimitettynä vakituiseen tai määräaikaiseen sotilasvirkaan.
Sotilaasta, joka ei ole palvellut puolustusvoimien tai rajavartiolaitoksen virassa, käytetään sotilasarvon jäljessä lyhennettä res (reservissä, reservin sotilasarvo). Sopimussotilaasta, joka on eronnut vakinaisesta palveluksesta, käytetään sotilasarvon jäljessä lyhennettä res (reservissä, reservin sotilasarvo)."
Tämän perusteella sanoisin siis että kyseessä on evp. Lyhyt jakso MPO:ssa on myös ollut palvelusta.
Kommentoi vastausta