Kirjastojen henkilökunta kohtaa työssään eri-ikäisiä ja erilaisissa elämäntilanteissa olevia ihmisiä, joiden taustojen ja kokemusmaailman ymmärtämisessä on apua myös kirjastotyössä. Erityisesti nuoret viettävät paljon aikaa kirjastoissa ja aika ajoin heidän kanssaan on myös haastavia vuorovaikutustilanteita. Tässä AKE Porvoon järjestämässä, iltapäivän mittaisessa webinaarissa saat katsauksen nuorten elämään liittyviin ilmiöihin ja pääset pohtimaan kohtaamista ja tilanteiden käsittelyä käytännön esimerkkien kautta.
Sisältö
- Nuorten elämän ajankohtaiset ilmiöt 2025
- Nuorten kohtaaminen ja vuorovaikutustilanteet kirjastoissa
- Tilanteiden käsittely käytännön esimerkkien kautta osallistavasti
- Lyhyt katsaus mihin ohjata nuorta, jonka tilanteesta ollaan huolissaan – linkit paikallisiin palveluihin ja lastensuojeluilmoituksen tekeminen
Koulutuksen aikana työskennellään Padlet-alustalla.
Kouluttajat
Kouluttajina toimivat Vamos-valmentaja Meeri Kokko ja kehittämispäällikkö Laura Lempinen Diakonissalaitoksen Yhdessä elämisen taitokeskuksesta. Diakonissalaitoksella on paljon kokemusta nuorten kohtaamisesta Vamos-toiminnan kautta.
Tuleeko tallenne?
Koulutuksen luento-osuudesta toteutetaan tallenne (30–45min), joka on saatavilla Libopissa Uudenmaan alustalla kuukauden ajan. Pelkän tallenteen tilaajaksi ei tarvitse ilmoittautua.
Kenelle?
Koulutus on suunnattu erityisesti kirjastojen asiakaspalvelussa työskenteleville ja nuoria työssään kohtaaville. Koulutukseen on rajallinen määrä paikkoja, joten se on suunnattu ainoastaan Uudenmaan yleisten kirjastojen työntekijöille. Jos haluat vain tallenteen, sinun ei tarvitse ilmoittautua. Tiedotamme kirjastojen yleisiin sähköposteihin, kun tallenne on saatavilla.
Ilmoittaudu tästä viimeistään 7.4.2025
Lisätietoja